Próbaválás

Először is szeretném leszögezni, hogy alapvetően családpárti vagyok, amelyik kapcsolatot, házasságot meg lehet menteni, azt mentsük meg. Azonban az elmúlt évek tapasztalatai azt mutatják számomra, hogy nem csak a klasszikus család fogalma létezik, lehet a családot más aspektusból is vizsgálni. És vannak olyan élethelyzetek, amikor hosszú távon mindenkinek jobb, ha a lehetőségekhez képest békességben elválnak a felek és külön folytatják életútjukat.

A válást mindig egy komoly krízis előzi meg és a krízis megélése egyénként változó, de alapvetően egy nehéz, rengetek feszültséggel járó élethelyzet, mind az érintettek, mind a környezet részére.

A próbaválás a folyamat azon szakaszában merül fel, amikor már a felek mutatnak együttműködést, közösen szeretnék megoldani a problémájukat, tehát már működik a tudatos szint.

A próbaválás több országban is működő eljárás, ami annyit jelent, hogy minden részletkérdésben megállapodik a pár, amiben a válás során meg kell állapodni és ezt a megállapodást írásba rögzítik és ezen megállapodásban foglaltak szerint 3-4 hónapig külön élnek. Kipróbálják, hogy milyen egyedül boldogulni, hogy tudnak megküzdeni a felmerülő akadályokkal, tényleg ez – vagyis a válás – az ő útjuk, a megállapodásban foglaltak rájuk szabottak-e , működtethetők-e a valós életben.  És ami kiemelten fontos távolabbról tudnak rátekinteni a kapcsolatukra, át tudják gondolni, mi vezetett a mostani helyzethez és hogy lehetne megoldani a problémát. Levegőhöz jut mindkét fél és átértékelhetik a történteket újra egymásra találhatnak vagy megerősödhetnek abba, hogy már nincs közös útjuk. A próbaválás segít az fennálló haragot esetleg gyűlöletet feldolgozni, megérteni a másikban zajló folyamatokat.

A próbaválás kiemelt szerephez juthat, ha gyermek(ek) van/vannak a házasságban. Sokan nem tudják, hogy a válás jogerőre emelkedését követő két évben a gyámhivatal csak a jogerős végzésben szereplő kapcsolattartás betartatásával kapcsolatosan jogosult eljárni, újraszabályozásra gyámhivatali szinten ezen időszakban nincs lehetőség. A bírósági gyakorlatban szereplő kapcsolattartási mód és rendszeresség nem mindenki élethelyzetére nyújt jó megoldást. A próbaválás során a kapcsolattartás minden aspektusa szabályozásra kerül és ha a 3-4 hónap után a válás mellett döntenek a felek, akkor a kapcsolattartás már rájuk van szabva és ha valamit szükséges, akkor a tapasztalatok alapján tudnak változtatni. Ennek a leglényegesebb eleme, hogy a gyerek(ek) egy kipróbált, kiszámítható, felesleges feszültségektől mentes kapcsolattartási rendszerbe kerülnek bele, látják és érzik, hogy ők mind a két szülőnek fontosak, szabad mind a két szülőnél jól éreznie magát(magukat) és így összességében a válással járó krízis kisebb sérülésekkel zárulhat le.

Természetesen a folyamat során rendszeres időszakonként egyeztetés történik, a mediátor nyomon követi és segíti a folyamatot, a felmerülő problémák hatékony megoldását támogatja a felek igényeihez igazodva.

 

Lépj velünk kapcsolatba

Család - Békesség - Mediáció Családon belül évek óta elhúzódó viták vannak? Párkapcsolatában felmerült a válás gondolata?

Kortárs mediációSenki se ért meg?
Összezavarodott minden?
Merre, hogyan tovább kérdésekre keresed a választ?

Társasház - mediáció Állandó szomszédviták vannak?
Nincs megoldás a nem fizető tulajdonosokkal kapcsolatosan?

Blog További érdekességekért kattintson ide! További bejegyzések